Mnoho lidí si představuje pod pojmem investování právě sledování grafů, krátkodobé nákupy, rychlé prodeje a podobně. Toto však není investování. To patří jednoznačně mezi spekulace. Právě spekulace je v podstatě taková ruleta. Červená vs. černá. Jen u té spekulace naštěstí není nula :-) Spekulace je rychlá snaha o zisk s velikým rizikem ztráty.

Na níže uvedeném obrázku je potvrzené, že se nevyplácí věštit z křišťálové koule a snažit se správně načasovat svou investici. Historie výkonnosti evropských akcií za 15 let ukazuje, že maximální výnos získáme pouze v případě, kdy budeme mít peníze zainvestované po celou dobu. Z 1 milionu korun za 15 let to je 1,7 milionu korun. Pro mnoho investorů bude překvapením, že pokud vynecháme 10 nejlepších dní ze všech 5 475 dní (365 dní v každém roce), náš výnos bude záporný. Z 1 milionu korun bychom měli za 15 let pouze 886 tisíc korun.

Před pár lety vzniklo haló kolem končící možnosti uzavřít staré penzijní připojištění (PP), aktuálně pod názvem transformovaný fond. Mnoho lidí v té době uzavřelo smlouvu z důvodu, že mají poslední šanci na něm slušně vydělat. Staré PP mělo velmi atraktivní záruku – žádný rok v mínusu. Na první pohled skvělá garance. Jaký má ale háček?

„Peníze nejlépe zhodnotí v mé firmě.“ Často vyřčená věta, kterou slyšel asi každý zkušený poradce. Její myšlenka je skutečně pravdivá. Přesto zhodnocení a zisk není vše. Důležité jsou i další aspekty. Níže se dozvíte, co by měli investoři zvážit, než vsadí vše na svojí kartu.

Peníze na důchod jsme se již odkládat naučili. Děláme to ale efektivně?

Častým úkazem z praxe poradců je, že lidé si sice na důchod peníze ukládají, nemají ale představu, co se s nimi bude dít v penzi. Pravidlo pro zjištění příjmu v budoucnosti bez závislosti na státu je všeobecně rozšířené, ovšem představa čerpání renty spočívá v umístění prostředků na běžný účet. Proč je to špatně?

POTŘEBUJETE PORADIT

Volejte 776 328 936 a pište na lukas@lukaspaldus.cz nebo pomocí rychlé zprávy

Adresa

Želivského 5158
       466 05, Jablonec nad Nisou
K Moravině 1871/7
       190 00, Praha 9 – Libeň

Kontakty

Telefon: +420 776 328 936
Email: lukas@lukaspaldus.cz
Website: www.lukaspaldus.cz

Jsem členem

LOGO youtube