„Peníze nejlépe zhodnotí v mé firmě.“ Často vyřčená věta, kterou slyšel asi každý zkušený poradce. Její myšlenka je skutečně pravdivá. Přesto zhodnocení a zisk není vše. Důležité jsou i další aspekty. Níže se dozvíte, co by měli investoři zvážit, než vsadí vše na svojí kartu.

Faktor zhodnocení

Jak již bylo řečeno v úvodu,  pokud bychom posuzovali pouze zhodnocení, bylo by správnou cestou investovat všechny prostředky do vlastního businessu. Zisk ale není vše. Chytrý investor zvažuje všechny zásady investičního trojúhelníku. Jak si vedou v tomto poměru dostupnost a riziko?

opimalni-struktura-majetku

Zdroj: www.kfp.cz

 

Faktor dostupnosti

Porovnáme-li dostupnost prostředků při investicích do vlastního a cizího businessu z jiných oblastí ekonomiky (např. automobily, technologie, telekomunikace,..) prostřednictvím podílových fondů, spatříme markantní rozdíl. V tomto případě již není rozhodování černobílé. Dostupnost jako jeden z klíčových faktorů při investování je zde značně omezena. Prodej firmy není rychlá akce, zejména pokud chceme najít výhodného investora. Oproti tomu prodej podílového listu je vyřízen do 14 dnů.

Faktor rizika

Poslední vrchol investičního trojúhelníku je opět pro investice do vlastních aktivit nepříznivý. Rizikovost vlastního podnikání či firmy operující v jednom sektoru ekonomiky je mnohonásobně vyšší než riziko portfolia podílových fondů, které se zaměřují na firmy z odlišných sektorů a geografického působení. Kupříkladu podnikání v oblasti luxusního zboží se při recesi dařit nebude. Pokud ovšem zvolíme strategii investování do portfolia fondů zastoupeného firmami, které prodávají produkty nezávislé na výši osobního bohatství (např. jídlo, oblečení, hygienické potřeby), značně tím snížíme možné ztráty. Takovými společnostmi mohou být např. Tesco či Amazon.

Abychom si na závěr vše shrnuli – je třeba nad investicí do vlastního podnikání přemýšlet komplexně. Nezáleží pouze na zisku, ale i na dostupnosti a případném riziku. Z hlediska zisku je tato cesta výhodná, dostupnost už není příliš příznivá a riziko může být v případě jednostranně zaměřeného businessu fatální. Proto je efektivnější cestou rozložit své prostředky a investovat také do podílových fondů, které jsou dostupnější a snižují potenciální riziko ztráty.

POTŘEBUJETE PORADIT

Volejte 776 328 936 a pište na lukas@lukaspaldus.cz nebo pomocí rychlé zprávy

Adresa

Želivského 5158
       466 05, Jablonec nad Nisou
K Moravině 1871/7
       190 00, Praha 9 – Libeň

Kontakty

Telefon: +420 776 328 936
Email: lukas@lukaspaldus.cz
Website: www.lukaspaldus.cz

Jsem členem

LOGO youtube